Przekaż 1% podatku

• Uwolnij szczęście

Świetlice Socjoterapeutyczne

Świetlice Socjoterapeutyczne mają na celu zapewnienie dzieciom właściwych warunków rozwoju oraz integracji w wymiarach: duchowym, psychicznym i fizycznym. Placówki zapewniają warunki właściwe do nauki, zabawy i wypoczynku, realizując jednocześnie program socjoterapeutyczny.

Cele placówek są realizowane poprzez zajęcia: dydaktyczne (pomoc w odrabianiu lekcji, nadrabianie zaległości szkolnych, dyktanda ortograficzne, ćwiczenia gramatyczne, doskonalenie czytania, ćwiczenia matematyczne, zajęcia z języka angielskiego, zajęcia informatyczne itp.); psychoedukacyjne (warsztaty dotyczące wartości i relacji międzyludzkich, propagowanie zdrowego stylu życia); integracyjne związane z kształtowaniem relacji i postaw społecznych (gry, zabawy); artystyczne (prace plastyczne wykonywane różnymi technikami, prace manualne); relaksacjo-sportowe (gry i zabawy sportowe, spacery na świeżym powietrzu, gimnastyka, turnieje sprawnościowe, zabawy w grupach, zajęcia relaksacyjno-wyciszające przy muzyce); muzyczno-taneczne; kulturalno-rozrywkowe i wycieczki; praktyczne (nabywanie umiejętności praktycznych przydatnych w życiu codziennym, zajęcia kulinarne, porządkowe); rozwijające umiejętności manualne (zabawy konstrukcyjne, układanki, malowanie farbami, wycinanie, wyklejanie, modelowanie przy użyciu plasteliny itp.); wzbogacające posiadane wiadomości, zaspokajające ciekawość świata, (czytanie książek, rozmowy i pogadanki z dziećmi, gry dydaktyczne i edukacyjne, zabawy tematyczne, filmy o tematyce geograficznej i przyrodniczej); kształtujące umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy (konkursy, rozwiązywanie krzyżówek, zagadek, gry dydaktyczne, quizy, rebusy); rozwijające pamięć i koncentrację uwagi; wzbogacające ekspresję twórczą; kształtujące ekspresję ruchową (np. zabawy ruchowe przy muzyce); socjoterapeutyczne mające na celu rozwój umiejętności psychospołecznych oraz korygowanie negatywnych postaw; zajęcia o charakterze religijnym (uczestnictwo w ważnych uroczystościach religijnych, rozwijanie sfery duchowej i religijnej).

Podopiecznymi Świetlic są dzieci wywodzące się z rodzin patologicznych, dysfunkcyjnych i ubogich, z rodzin niepełnych i z problemem alkoholowym, w których występuje zjawisko przemocy. Rodzice często są niewydolni wychowawczo, ponieważ zachwiane zostały prawidłowe relacje między członkami rodziny. Sytuacja rodzinna sprawia, że dzieci narażone są na wiele doświadczeń traumatycznych.

Świetlice są placówkami dziennego pobytu. Dzieci mają zapewniony jeden posiłek dziennie, dostosowany do pory dnia i czasu przebywania w świetlicy.

Podopieczni są kwalifikowani do placówek na podstawie rozmowy z pedagogami szkolnymi, pracownikami socjalnymi Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz na prośbę rodziców. Niektóre świetlice mają podpisane porozumienie z Sądem który, poprzez swoich kuratorów, kieruje dzieci do placówek.