Kolonie Caritas

-Regiel, tel.: 087 620 08 39-ośrodek dzierżawiony przez Caritas Archidiecezji Białostockiej

-Władysławowo- budynek szkoły wynajmowany w 2008 roku na potrzeby kolonii Caritas

Kolonie Caritas są formą letniego wypoczynku, organizowaną dla dzieci z rodzin najuboższych. W 2008 roku odbyło się sześć dwutygodniowych turnusów kolonijnych: pięć w Reglu koło Ełku i jeden we Władysławowie. Odpoczywało na nich w sumie około trzystu dzieci, a opiekę nad nimi sprawowało łącznie około czterdziestu wolontariuszy.

Kolonie Caritas były często jedyną możliwą formą odpoczynku i wyjazdu wakacyjnego dla dużej grupy dzieci z rodzin ubogich, gdzie rodziców nie stać na wydatki związane z wakacjami. W ich domach często brakuje pieniędzy na pokrycie podstawowych potrzeb.

Podczas dwutygodniowych turnusów dzieci poznawały okolice i nowe miejsca, podziwiały piękno ojczystego krajobrazu i zapoznawały się z tutejszą kulturą. Uczestniczyły w wycieczkach do Rozewia, Augustowa, Ełku, Giżycka i Twierdzy Osowiec. Podróżowały kolejką wąskotorową oraz statkiem po morzu i po jeziorze. Integrowały się poprzez wspólną zabawę, udział w grach zespołowych i rozmowy. Korzystały ze wspólnej kąpieli w jeziorze, morzu i basenie.

Dzieci miały możliwość zapoznać się z tematyką bezpieczeństwa, dzięki zorganizowanym spotkaniom z policją i ze strażą pożarną. Nie zabrakło wspólnych modlitw i uczestnictwa we Mszy świętej.

Na uroczystej agapie, kończącej każdy turnus, dzieci otrzymywały maskotki oraz piórniki i wyprawki szkolne.

W 2008 roku Caritas Archidiecezji Białostockiej dostała do użytku budynek dawnej szkoły podstawowej w Karasiewie, gmina Bakałarzewo, który zostanie zaadaptowany na ośrodek kolonijny o nazwie „Wzgórze Uśmiechu”. Latem 2009 roku, przewidziane jest jego otwarcie i przyjęcie pierwszej grupy dzieci.